Καταιγιστική Νάπολι, πρόκριση για Λιόν - η δράση στο Europa League

Με εντυπωσιακή ανατροπή στην επανάληψη, η Νάπολι επικράτησε με 1-4 της Λέγκια και πάτησε κορυφή, ενώ η Λιόν εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της. Φτιαγμένη για κορυφές είναι φέτος η Νάπολι που μπορεί και κρατάει δύο καρπούζια στην ίδια μασχάλη. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο ημίχρονο από την Λέγκια, όμως στην επανάληψη ήταν καταιγιστική. Με τέσσερα τέρματα από Ζιελίνσκι, Μέρτενς, Λοσάνο, Ουνάς οι παρτονοπέι επικράτησαν με 1-3 και κατάφερναν να πατήσουν στην κορυφή του 3ου ομίλου, σβήνοντας το άσχημο ξεκίνημα στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Τέταρτη σερί νίκη για την Λιόν, που εξασφάλισε την πρωτιά του ...

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε 1-1 στην Μπράγκα και πήρε τo No1 του ομίλου, ενώ με λευκή ισοπαλία με την Λάτσιο η Γαλατασαράι διατήρησε δική της την κορυφή.

sdna

Η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης έφυγε αλώβητη από το «Σουκρού Σαράτσογλου» και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου του Ολυμπιακού, την ώρα που η Λέστερ «υποβοβάστηκε» στο Conference League μετά την ήττα της από την Νάπολι με 3-2.

sdna

Ο Ολυμπιακός είδε… χαλαρά το ματς με τη Αντβέρπ κι οι Βέλγοι έφτασαν σε μια άνετη νίκη με 1-0, χωρίς όμως βαθμολογικό κόστος για τους Πειραιώτες. Μόνος του έπαιζε ο Βάτσλικ που κράτησε χαμηλά το σκορ.

sdna

Για επεισόδια στον αγώνα με την Λέστερ κατηγορούνται πέντε οπαδοί της Λέγκια Βαρσοβίας όπως ανακοίνωσε η αγγλική αστυνομία.

sdna

Το παιχνίδι της Λέστερ με τη Λέγκια Βαρσοβίας κηλιδώθηκε από τα σοβαρά επεισόδια ανάμεσα στους οπαδούς της πολωνικής ομάδας και τις αστυνομικές δυνάμεις.

sdna

Με γκολ του Γκονζάλο Πασιένσια στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αϊντραχτ έσωσε την ισοπαλία απέναντι στην Αντβέρπ (2-2) και θέλει μία ισοπαλία με την Φενέρ για να κλειδώσει την πρωτιά στον όμιλο του Ολυμπιακού!

sdna

Ένα τραγικό λάθος από τον Πάνακ δίνει την ευκαιρία για εύκολο γκολ στον Μορέλος που κάνει το 2-0 για την Ρέιντζερς απέναντι στην Σπάρτα Πράγας και φέρνει τους Σκωτσέζους πιο κοντά στην επόμενη φάση.

sdna

Η Γαλατασαράι διέλυσε την Μαρσέιγ με 4-2 και αγκάλιασε την πρόκριση στους «16» του Europa League, την ώρα που η Σέλτικ αποκλείστηκε με τον πιο πικρό τρόπο στην Γερμανία.